JANDARMA YÜZBAŞI EYÜP AKTAŞ  DARBE KARŞITI GAZETECİLERİ  sorgulayacaktı

 Eyüp Aktaş Astsubaylıktan subaylığa geçen Darbe yapmak isteyen ihtilalçi ve işkenceci bir yüzbaşıdır. 

 GÖLÇÜK TE ELE GECEN BELGELERDEN ÖNEMLİ NOTLAR 'YUMRUK' operasyonuyla yok edilmek istenen bu gazeteciler için kurulan operasyon ekibinin başında ise Jandarma Yüzbaşı Eyüp Aktaş yer alıyor. Darbe karşıtı gazeteciler • Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak ve Fehmi Koru'nun yer aldığı gazeteci grubu ise 'Darbe karşıtı-Aşırı sağ kesim' şeklinde etiketlenmiş. 'YUMRUK' operasyonuyla yok edilmek istenen bu gazeteciler için kurulan operasyon ekibinin başında ise Jandarma Yüzbaşı Eyüp Aktaş yer alıyor. KÜREK operasyonu ise 'Darbe karşıtı-Aşırı sol kesim' diye hedef seçilen gazeteciler Toktamış Ateş, Hasan Cemal ve Cüneyt Ülsever'i hedef olarak belirlemiş. Jandarma Üsteğmen Mustafa Aydın'ın önderlik ettiği grupta 'gayri nizami harp ve özel harekât' kursu alan askerler yer alıyor. 'TESTERE' operasyonuna konu olan gazeteciler ise Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol. Bu isimler de 'Darbe karşıtı-Liberaller' olarak ifade edilmiş.

 Gayrimüslimler de hedefte • Balyoz'un hedef aldığı isimler sadece gazeteciler değil. 'SAKAL' operasyonunda, 'Gayrimüslim Cemaat Önderi ve İşadamları' başlığı altındaki bölümde Fener Rum Patriği Bartholomeos'un, dönemin Vatikan temsilcisi Monsenyör Maroviç'in ve yine dönemin Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın ismi yer alıyor. Bu ekibe yönelik operasyon grubunun başında ise Jandarma Teğmen Altan Dikmen bulunuyor. DÖKÜM operasyonunda İsmail Ağa cemaatinin liderlerini ve Alaaddin Kaya'yı hedef seçen grubun başında ise Jandarma Binbaşı Hüseyin Bakır'ın ismi geçiyor.

 

1256 siyasi gözaltına alınacak, CHP hariç • Yeni delil niteliğindeki belgeler, Balyoz planının ayrıntılarını deşifre etti. Balyozcuların siyasî partilerle ilgili planları da belgelere yansıdı. 'Gözaltına alınacak siyasi parti temsilcileri' başlıklı belgede, yüzlerce siyasinin ismi ve unvanı yer alıyor. Altında Jandarma Kurmay Binbaşı Hanifi Yıldırım ve Jandarma Kurmay Yarbay Mustafa Önsel'in imzası bulunan belgede Balıkesir, Bilecik, Bursa, Yalova, Edirne, Düzce, Sakarya, Kırklareli, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ'da gözaltına alınacak siyasiler tek tek tespit edilmiş. Listede toplam bin 256 siyasinin ismi yer alıyor. Planda mensuplarının gözaltına alınacağı partiler şu şekilde sıralanıyor: "AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokratik Sol Parti, Anavatan Partisi, Bağımsız Cumhuriyet Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Halkın Demokrasi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Saadet Partisi, Toplumcu Demokratik Parti, Yeni Türkiye Partisi, Yurt Partisi, Özgürlükçü ve Demokrasi Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi, Millet Partisi." Gözaltına alınacaklar listesinde hiç CHP'linin olmaması dikkat çekiyor. Bir ayrıntı da AK Parti ile ilgili. Plana göre diğer partililer sadece gözaltına alınırken, AK Partili siyasilerin doğrudan cezaevine gönderilmesi öngörülüyor.

 

Bu listeyi ancak özürlüler hazırlar • Gözaltına alınacaklar listesinde görünen dönemin MHP Sakarya İl Başkanı Hamdi Kılıçaslan, böyle bir listenin ancak özürlü insanlar tarafından yapılabileceğini söylüyor. Darbecileri ve darbeleri hiçbir şekilde sevmediğini söyleyen Kılıçaslan, listede bulunan yönetim kurulundaki arkadaşlarının ise çok saygın kişiler olduğunu anlatıyor. MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu ise kendi teşkilatına yapılması düşünülen darbe gözaltı planı hakkında "En kötü demokrasi en iyi ihtilalden iyidir. Gözaltı listesindeki arkadaşlarımız planlarla örtüşecek arkadaşlarımız değildir." şeklinde konuşuyor.

 

Kamu araçlarına el konulacak • 'Balyoz' darbe planı hazırlayıcıları, darbe yaparken hiçbir aksaklığın yaşanmaması için her türlü ayrıntıyı düşünmüş. Plana göre, darbe sonrasında bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki araçlara el konulacak. Soruşturma kapsamında ele geçirilen 'ŞUBAT 2003 tarihli "1'İNCİ ORDU KOMUTANLIĞI PLAN SEMİNERİ - 2003 İCRA ESASLARI" konulu belgenin altında Süha Tanyeri'nin ismi bulunuyor. 1 No'lu CD içerisinde yer alan, "EK-C KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDAKİ ARAÇ, TEÇHİZAT İŞ MAKİNESİ DURUMU 29.01.03.doc" isimli belgede Bursa Yalova ve Balıkesir'de kamu kuruluşlarına ait 1690 araca (kamyon, vinç, dozer) el konulmasının planlandığı vurgulanıyor. Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 11 No'lu CD içerisinde yer alan; "EK-C KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDAKİ ARAÇ, TEÇHİZAT İŞ MAKİNA" isimli ve imza kısmında "Hrk.Asyş. ve Eğt.Ş.Md. J.Kur.Kd.Bnb. Murat ÖZÇELİK" ismi yer alan belge 1 No'lu CD'deki aynı bilgileri içeriyor. Yalnızca yeni belgede imza kısmında diğerinden farklı olarak isim bulunduğuna dikkat çekiliyor.

 

Muhalif valiler kızağa çekilecek • 'Balyoz' kod adlı darbe planında tıpkı 12 Eylül askeri darbesinde olduğu gibi 'sakıncalı' görülen kamu personelinin görevden alınması kararlaştırılmış. Bu amaçla il il personel sınıflandırması yapılmış. Plana göre, dönemin Bursa valisi görevden alınıyor. Balıkesir Valisi A.U.'nun ise İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na atanması uygun bulunmuş! 'PLANIN UYGULANMASI DURUMUNDA GÖREVDEN ALINACAKLAR' isimli belgenin altında "Hrk.Asyş. ve Eğt.Ş.Md. J.Kur.Kd.Bnb. Murat Özçelik ismi yer alıyor. Belge birbirini tamamlayan bilgiler içeriyor. 1 No'lu CD'de yer alan bilgilerde Bursa'da görevde kalması sakıncalı olan personel ile ilgili belge boş olarak yer alırken, 11 No'lu CD'de Bursa valisi ve üç kaymakamın ismi ile bunların yerine atanacak personele ait bilgiler bulunuyor. 1 No'lu CD'de Yalova'da bir kaymakam ile 2 üst düzey kamu görevlisinin görevden alınması istenirken, 11 No'lu CD'de kaymakam sayısı 3'e çıkarılmış. Yine 1 No'lu CD'de Balıkesir'de sakıncalı personel olarak kimsenin ismi kayıt altına alınmazken, 11 No'lu CD'de il valisi ve 10 kaymakamın isimleri ile bunların yerine atanacak personele ait bilgilerin yer alması dikkatlerden kaçmıyor. Ancak 11 No'lu CD'de Çanakkale'den 5 kaymakam, Bilecik'ten ise 2 kaymakam 'sakıncalı' personel statüsüne sokulmuş.

Kaynak ZAMAN

 

 

 

Yorumlar  

 
+13 # musa 2011-11-17 13:57
Bu Yüzbaşı işkencecinin biridir bunu mersin de görev yaparken bilirim
İnsan haklarına hiç saygısı olmayan ast subaylıktan geçmiştir
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Çok okunanlar
Jandarma yüzbaşı Eyüp Aktaş,Balyoz Davası ve Gerçekler
T.C. İSTANBUL 10. AĞIR CEZA MAHKEMESİ ( CMK 250 MADDES...
SANAYİ ESNAFINDAN HARBUTOĞLUNA YOĞUN İLGİ
Mhp Belediye Başkan Adayı Sonat HARBUTOĞLU adaylığın...
ŞABAN KAPTAN KÖŞE YAZISI
ANKET ÇALIŞMASI Kozlu halkını yanlış veya eksik...
UYUYAN MUHTAR
Geçen hafta Kılıç Mahallesi sakinleri gazatemize su s...
ACILARI PAYLAŞALIM
  . Maden Şehit Aileleri Dayanışma Derneği,  17-11-2...
KIZINDAN TAM DESTEK
Bir gecede basın dünyasına girmeye karar veren Şaban ...
(KAMU OYUNA DUYURU) ZONGULDAK AJANS GAZETESİ SATILDI
Değerli Zonguldak ajans gazetesi okurlarına yıllarca bu...
ZONGULDAKLI GAZETECİLERİN BAYRAMLAŞMASI
Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nde her bayram düzenlene...